Building Information Modeling (BIM)

Новият подход в методиката на проектиране, за да се оптимизирата процеси на проектиране и строителство на сгради с помощта на дигитални модели.

Building Information Modeling (BIM)

Почти никоя тема в момента не предизвиква такова обществено внимание в строителната индустрия, както сградното информационно моделиране (BIM). В немскоговорящите страни често в този контекст се говори за информационен модел на сграда, за дигитален модел на сграда или за дигитално проектиране и строителство. Навсякъде се чува и се чете, че голямото значение на "BIM" за строителството днес ще нараства в бъдеще. Същевременно много проектанти се опасяват, че ще бъдат победени от "BIM" или ще станат зависими, тъй като на тях им липсва подробен поглед върху областите на приложение и потенциалите на този метод на проектиране. Но това впечатление заблуждава: чрез прилагането на "BIM" могат да се възползват всички участници.

Какво означава "BIM"?

"BIM" е нова страница в историята на проектантската методика, а не, както често се смята, вид софтуер, лиценз или сертификат. "BIM" означава симулиране и оптимизиране на проектантски и строителни процеси за сгради чрез богати триизмерни модели. При управление на сградите по време на цялостния им жизнен цикъл, "BIM" дава значителни предимства спрямо традиционните методи на проектиране, тъй като по всяко време е на разположение детайлна информация за всички компоненти на сградата.

Какво е значението в практиката?

Проектантите следва да се настроят към следващата стъпка в развитието на сградното и системно проектиране. С помощта на "BIM" проектирането ще бъде по-детайлно, по-прозрачно и ще изисква повече екипна работа. Дигиталното сградно моделиране предоставя една детайлна IT-инфраструктура, до която имат достъп всички ангажирани с проекта. Всякакви данни, графики, модели и документи ще бъдат съхранявани и използвани централизирано. Всички промени ще бъдат видими за всички.

Голямото предимство на "BIM" се състои в това, че всички, ангажирани с проекта, разполагат с еднакво актуална информация. Ако бъдат предприети промени, те ще повлияят веднага целия проект. Ако, например, една врата бъде променена в базата данни, то тази врата ще бъде променена автоматично във всички планове, документи, в които присъства. Така се намалява драстично възможността за грешки по време на проектантските дейности, намаляват се разходите за корекции във фазата на изграждане и проектната сигурност се повишава.

Ангажираните проектанти използват по правило огромни бази данни, от които те използват различни елементи и ги интегрират в проекта. При проектирането с "BIM"-методиката, тези елементи и обекти могат да бъдат централизирано използвани максимално детайлно и с общо дефинирани параметри. В посока на развитието на "BIM" се съхраняват не само триизмерни модели на обектите в детайли, а също и редица информационни елементи директно на обекта. Така цялата информация е на разположение на едно място - основната идея на "BIM". Тук ОБО Беттерманн подпомага проектантите чрез подготвяне на необходимите продуктови данни за проектирането на различни платформи.

Използвайте нашия продуктов раздел, за да стигнете до файловете "BIM"

Aко имате въпроси по темата "BIM" и софтуера за проектиране, моля, обърнете се към нас!

Щефан Гесинг

gesing.stefannoSpam@obo.de